تاثیر دوران قاعدگی بر پوست و روش های جلوگیری از آن

تاثیر دوران قاعدگی بر پوست و روش های جلوگیری از آن

تاثیر دوران قاعدگی بر پوست 

دوراهمه ما کم و بیش با دردسرهای دوران پریود و اضطراب ناشی از آن آشنا هستیم. تحمل درد در نواحی مختلف بدن، نشتی خون و تاثیرات روانی ناشی از آن مشکلاتی هستند که اکثر ما به صورت ماهانه آنها را تجربه می‌کنیم. که علاو بر درد ما از مشکلاتی پوستی اعم از انواع جوشها یوستی و حتی ک های دوران پریودی هم رنج می بریم. جوش های قبل از قاعدگی دلیل بزرگی برای ناراحتی بسیاری از زنان است و بسیاری هرگز واقعاً پاسخی برای این نوع آکنه پیدا نکرده اند. حدود 40 درصد از جمعیت بزرگسال از آکنه رنج می برند و این آمار در حال افزایش است. حالا در این قسمت انواع اکنه هارا باهم برسی می کنیم تا ببینیم آیا ب جوابی براثی درمان میرسیم یا خیر.

 

کدام نقاط از صورت بیشتر دچار آکنه می شود؟

آکنه چانه یکی از نقاط اصلی آکنه هورمونی است. چانه به طور خاص مستعد آکنه است زیرا عملکرد مانع پوستی ضعیفی دارد. که با حضور قرنیه‌های کوچک‌تر مشخص می‌شود و با تبدیل سبوم به اسیدهای چرب آزاد غیراشباع بیشتر تشدید می‌شود. اندازه منافذ فولیکولی در پاسخ به چرخه قاعدگی در نوسان است. پوست با منافذ بزرگ عملکرد سد پوستی ضعیفی دارد. قرنیه سلول های پار کراتوتیک نابالغ تر و سبوم غنی تر از اسیدهای چرب آزاد غیراشباع است. چانه و ناحیه اطراف دهان به دلیل ترکیبی از تراکم بالای غدد چربی و عملکرد ضعیف سد پوستی مستعد التهاب هستند.

چرا بیشتر آکنه ها درچانه می باشد؟

زنان به دلیل سطوح بالاتر آندروژن در مرحله فولیکولی چرخه قاعدگی، بیشتر مستعد ابتلا به آکنه هستند. فیزیولوژی پوست در طول چرخه قاعدگی تغییر می کند: تولید سبوم به دنبال آزاد شدن استروژن پس از تخمک گذاری افزایش می یابد و در نتیجه سطح لیپیدهای پوست بالاتر می رود و متعاقباً میکرو فلور پوست افزایش می یابد. عملکرد سد قبل از قاعدگی مختل می شود، احتمالاً به دلیل انتشار باکتری اسیدهای چرب آزاد غیراشباع که لایه شاخی را مختل می کند. کاهش اندازه دهانه فولیکولی چربی پس از تخمک گذاری است که احتمالاً به افزایش بعدی ضایعات آکنه کمک می کند.

بیایید بررسی کنیم که در طول چرخه قاعدگی چه اتفاقی برای پوست ما می افتد؟

قاعدگی (روز 1-7)

چرخه ماهانه شما از اولین روز پریود شروع می شود. بدن بیشتر هورمونی به نام پروستاگلاندین تولید می کند که باعث انقباض دیواره های رحم در طول قاعدگی می شود. با شروع قاعدگی، سطح هورمون‌هایی مانند پروژسترون و استروژن کاهش می‌یابد و شما را احساس می‌کند.

پروستاگلاندین حساسیت درد را افزایش می دهد. پوست شما لطیف تر خواهد شد. لکه ها دردناک تر خواهند شد. پروستاگلاندین باعث انقباض رگ های خونی می شود بنابراین ممکن است راحت تر شستشو دهید. با کمتر بودن استروژن تسکین دهنده در خون، پوست خشک تر شده و خطوط یا چین و چروک ها آشکارتر به نظر می رسند.

سطوح استروژن و پروژسترون هر دو در طول مرحله قاعدگی کاهش می‌یابند، اگرچه ترشحات اولی به تدریج در نیمه راه افزایش می‌یابد. دمای بدن در طول قاعدگی کاهش می یابد که گردش خون را کند می کند و متابولیسم را کاهش می دهد و ظاهری کدر به پوست می دهد.

ترشح سبوم کاهش می یابد و عملکرد حفظ رطوبت پوست بدتر می شود. این تغییرات پوست را خشک می‌کنند، پوست را ترک می‌کنند و آرایش را دشوارتر می‌کنند. به طور کلی، پوست بسیار حساس می شود.

روز 8-14

چه اتفاقی برای بدن شما می‌افتد: تخمدان‌های شما دوباره تولید استروژن را شروع کرده‌اند، سطح سروتونین (هورمون “احساس خوب”) را افزایش داده و خلق و خوی شما را بهبود می‌بخشند.

پوست ممکن است رنگ بهتر و یکنواخت‌تری داشته باشد و احساس سفت‌تری داشته باشد. استروژن سلول های پوست را حجیم می کند و تولید کلاژن را تشویق می کند. مردم در این زمان لکه نمی گیرند. این بهترین ظاهر پوست شما در طول ماه است. این بخشی از چرخه شما است که توسط استروژن کنترل می شود. استروژن در کنار پروژسترون برای حفظ تعادل ظریف کار می کند. پوست شما مرطوب و صاف است.

استروژن و پروژسترون نه تنها در این دوران متعادل هستند، بلکه بدن ما در حال حاضر بیشتر از هفته‌های دیگر در چرخه ماهانه‌مان ترشح می‌کند. و به طور معجزه آسایی، این می تواند روی صورت ما نمایان شود. گیرنده های استروژن در پوست، هم در درم و هم در عروق خونی قرار دارند. از آنجایی که درم همچنین حاوی سلول‌هایی است که کلاژن، الاستین و ماتریکسی متشکل از هیالورونیک اسید را ایجاد می‌کنند، زمانی که ترشح استروژن در اوج چرخه‌ای خود است، پوست ما بیشتر شفاف، سالم و روشن‌تر به نظر می‌رسد.

روزهای 14 تا 22

اگر باردار نیستید، سطح هورمون برای آماده شدن برای قاعدگی شروع به کاهش می کند. یک هورمون، پروژسترون، برای مدت کوتاهی افزایش می یابد. در حالی که این می تواند پوست برخی از زنان را آرام تر کند، اما برخی دیگر را چرب تر و مستعد لک می کند. این به این دلیل است که پروژسترون تولید سبوم را تحریک می کند. با افزایش سطح، پوست متورم می شود و منافذ را می فشارد که منجر به شکستگی می شود. تستوسترون همچنین سبوم ایجاد می کند بنابراین می تواند مشکل را تشدید کند. خطر مشکلات پوستی در حال حاضر بالاترین میزان است. ترشحات سبوم همراه با دمای بدن افزایش می یابد که محیطی مناسب برای پوست برای آکنه و سایر مشکلات جزئی ایجاد می کند. پوست نیز مایل به کدر شدن است و رنگدانه های پوست تیره می شوند.

استرس و سبک زندگی نامنظم ممکن است علائم فیزیولوژیکی را در مرحله لوتئال تشدید کند. علائم قبل از قاعدگی مانند تحریک پذیری و خلق و خوی سریع ظاهر می شود و وضعیت جسمی و روحی ممکن است برای یک هفته یا بیشتر بدتر شود.

بین 7 تا 14 روز قبل از شروع قاعدگی، سطح هورمون جنسی استرادیول کاهش می یابد. در همین حال، تستوسترون ما در سطوح بالاتری نسبت به استرادیول باقی می ماند. این حرکت به سمت هورمون‌های رایج‌تر مردانه می‌تواند منجر به پوستی مستعد آکنه‌ای شود، به‌ویژه برای افرادی که پوستی دارند که در وهله اول آکنه‌تر است.

این تغییر تعادل است که می‌تواند منجر به افزایش فعالیت غدد چربی شود و می‌تواند به صورت پوست چرب ظاهر شود، همراه با افزایش ضایعات آکنه‌ای و همچنین چربی مو و پوست سر. علاوه بر این، تستوسترون بالاتر نسبت به استروژن و پروژسترون می تواند باعث مسدود شدن منافذ در این هفته شود.

روزهای 23 – 28

تولید بیش از حد روغن می تواند ادامه یابد، به خصوص اگر در زمان های دیگر ماه بیشتر مستعد ابتلا به آکنه هستید. هفته قبل از قاعدگی بدن ما بیشتر از هر زمان دیگری در این چرخه آندروژن تولید می کند. ما همچنین می‌توانیم انتظار داشته باشیم که منافذ بزرگ‌تری همراه با افزایش تولید روغن داشته باشیم. پوست شما براق تر به نظر می رسد و احتمال بروز جوش ها از جمله آکنه کیستیک بیشتر خواهد بود.

بسیاری از حامیان سلامتی وجود دارند که از مراقبت های متفاوت از پوست در زمان های مختلف چرخه حمایت می کنند. اگر مستعد آکنه هستید، نباید پوست خود را لکه دار کنید. تمام فولیکول های شما مستعد آکنه هستند و باید به صورت روزانه درمان شوند. با توجه به اینکه می دانیم درست قبل از دوره قاعدگی، سد پوستی شما مختل می شود، زمانی است که باید روی مواد فعال ترمیم کننده سد تمرکز کنید که شامل سرامیدها، کلسترول و اسیدهای چرب ضروری است.

برای جلوگیری از اکنه در دوران قاعدگی چه کنیم؟

یک روتین پوستی درست و سالم داشته باشین تا هم چربی پوست خو را کنترل کنین و هم از ایجاد جوش جلوگیری کنید.پیشنهاد من به شما استفاده  از یک پاک‌کننده و مرطوب‌کننده بدون روغن استفاده کنید که حاوی موادی مانند اسید سالیسیلیک، نیاسینامید، و بنزوئیل پراکسید است که با آکنه مبارزه می‌کند و آن را درمان می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در
https://arahface.com/?p=1948
لینک کپی شد
0
X